Działalność gospodarcza w Hiszpanii – jak taką zarejestrować i mądrze prowadzić?
Własna działalność gospodarcza w Hiszpanii bez wątpienia stwarza bardzo wiele nowych możliwości dla kogoś, kto ma już pewien pomysł na to, jaki biznes chciałby rozpocząć. Pojawia się wówczas pytanie o to, jaką formę może przyjąć taka działalność. Można bowiem zastanawiać się nad osobowością prawną, której wybór ma wpływ na późniejsze rozliczenia, chociażby podatkowe. Działalność gospodarcza w Hiszpanii może przyjąć formę samozatrudnienia, ale może to być też działalność w formie spółki.
Różne rodzaje spółek, jakie można zarejestrować w Hiszpanii
Spółki, które można zarejestrować, najczęściej dzielą się na spółki osobowe oraz kapitałowe. Podstawą spółek osobowych są konkretni ludzie, którzy w imieniu takiej spółki odpowiadają całym swoim majątkiem. Szczególnym przypadkiem będzie tutaj spółka komandytowa. Alternatywą dla założenia spółki osobowej jest możliwość rejestracji spółki kapitałowej i tutaj wszyscy uczestnicy tego podmiotu wchodzą do niego z określonym kapitałem. W akcie założycielskim, który zapoczątkuje losy tego podmiotu określone, zostają udziały w takiej spółce. Przykładem spółki kapitałowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółka akcyjna. W ich przypadku odpowiedzialność za losy podmiotu wynosi dokładnie tyle, ile do niej niego kapitał, a majątki odrębne są tutaj chronione i nie stanowią przedmiotu, który byłby brany pod uwagę w ramach spółki. Najpopularniejszym typem spółki w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Stworzono nawet specjalny wariant tej spółki „Nowe przedsiębiorstwo”, w praktyce jednak okazuje się, że klasyczna jej wersja jest tą najbardziej korzystną dla osób, które startują, nie mając zbyt wielkiego doświadczenia na rynku.
Co warto wiedzieć na temat procesu rejestracji spółki?
Może się wydawać, że rejestracja tego podmiotu jest związana z dużą ilością formalności. Faktycznie, jest ich trochę więcej niż w przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej. Zawsze można jednak uzyskać wsparcie w tym procesie, na przykład od specjalistów ze strony accountingservicesinspain.com.
- Aby w ogóle mus podjąć jakiekolwiek kroki prawne w Hiszpanii należy wyrobić sobie numer NIE, który identyfikuje cudzoziemców na terenie Hiszpanii.
- Zanim udamy się do notariusza, u którego będziemy musieli potwierdzić akt założycielski nowego podmiotu, potrzebne będzie nam jeszcze potwierdzenie z odpowiedniego urzędu, co do tego, że nazwa, którą wybraliśmy dla spółki jest wolna i możliwa do rejestracji.
- Bezpośrednio po dokonaniu rejestracji w formie aktu założycielskiego u notariusza należy również dokonać tego w urzędzie, a także wykazać na koncie bankowym spółki kwotę minimalną kapitału początkowego (około trzech tysięcy euro).
- Wszyscy uczestnicy spółki muszą też przystąpić do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.
- Najlepiej jest zarezerwować sobie około 6 tygodni czasu na wszelkie formalności tak, aby bez stresu, krok po kroku przejść przez wszystkie etapy i moc działać na hiszpańskim rynku.