Czy prowadzenie firmy w Hiszpanii jest trudne?

Bycie przedsiębiorcą i samozatrudnienie to dla wielu osób wręcz oczywisty sposób kształtowania swojej kariery zawodowej. Prowadzenie własnej firmy daje wiele interesujących perspektyw na rozwój, ale też jest zadaniem trudnym, wymagającym sporej ilości czasu, zaangażowania oraz wiedzy. Tym bardziej jeśli działalność ta ma być prowadzona poza granicami kraju, na przykład w innym kraju europejskim. W jaki sposób prowadzi się firmę w Hiszpanii i jak wygląda księgowość w Hiszpanii oraz szereg innych spraw formalnych?

Ile czasu potrzeba na rejestrację działalności?

Wiele tak naprawdę zależy od tego, jaką osobowość prawną przyjmie nasza działalność. Można przyjąć, że hiszpańskie ustawodawstwo jest przyjazne dla osób, które chcą założyć własną firmę. Tak naprawdę, można jednak prowadzić tutaj biznes na dwa sposoby, które są równie popularne. W formie samozatrudnienia, a więc poprzez rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Alternatywą jest natomiast rejestracja spółki. Tym bardziej, że najpopularniejszy rodzaj spółki to podmiot z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc spółka, którą można zarejestrować w pojedynkę. Przyjmuje się, że czas niezbędny do załatwienia wszystkich formalności związanych z rejestracją spółki to około 3-4 tygodni czasu.

W jaki sposób zarejestrować firmę, aby faktycznie było to dla nas korzystne?

Zarówno rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jak i spółki niesie ze sobą wiele korzyści, ale te dwa rozwiązania znacząco się między sobą różnią. Jeśli do końca nie wiemy, która z tych dwóch możliwości będzie korzystniejsza w naszym przypadku- dobrze jest skorzystać z doradztwa biznesowego. Tak naprawdę, wiele firm, które oferują takie doradztwo może nam też zaoferować prowadzenie księgowości w Hiszpanii. Tym samym nie będziemy musieli martwić się formalnościami, z jakimi związane jest bycie przedsiębiorcą. Jest to też nieocenione wsparcie w kwestiach podatkowych. Rozliczenia podatkowe znacząco mogą się różnić w przypadku działalności jednoosobowej i spółki. Prowadzenie księgowości w Hiszpanii wymaga więc nie tylko dobrej znajomości języka, ale i obowiązujących przepisów.

Jakie koszty będzie trzeba ponieść?

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki różni się także pod względem kosztów, jakie trzeba ponieść na start. Samozatrudnienie nie wymaga posiadania kapitału na start, chociaż oczywiście- dla bezpieczeństwa- dobrze jest taki kapitał mieć. Inaczej jest w przypadku rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Już na etapie sporządzania umowy spółki i jej aktu założycielskiego konieczne jest posiadanie konta bankowego spółki, na którym znajdzie się wymagana kwota kapitału początkowego. Obecnie wynosi ona około 3000 euro.

Czy kwota kapitału początkowego musi zostać wykazana w postaci posiadania tej kwoty na koncie bankowym? Niekoniecznie, gdyż hiszpańskie prawo przewiduje także możliwość wykazania posiadania takiej kwoty w formie niepieniężnej, na przykład poprzez odpowiednio wyceniona wartość posiadanych nieruchomości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/