Sprzedaż online dla zagranicznych klientów
Globalna sieć jaką jest internet sprawia, że marketing i sprzedaż przestały być ograniczone do terytorium jednego kraju. Dziś bez konieczności zakładania firmy czy jej oddziału za granicą można oferować swoje produkty i usługi zagranicznym klientom. Mowa tutaj zarówno o ofercie dla firm, jak i indywidualnych klientów.
Sklep internetowy z różnymi wersjami językowymi
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na przedstawienie oferty i sprzedaż za granicą jest przygotowanie sklepu internetowego, który posiada różne wersje językowe, w zależności od języka, którym mówią potencjalni klienci firmy. Warto w tym miejscu zauważyć, że firmy, które już na początku swojej działalności rozważają oferowanie produktów na rynki zagraniczne powinny podczas wyboru adresu www zastanowić się na końcówką „.com” lub „.eu”, które są naturalnymi zakończeniami domen internetowych o zasięgu w pierwszym przypadku ogólnoświatowym, w drugim – europejskim. W przypadku takiego sklepu internetowego konieczne będą także odpowiednie działania promocyjne, które ściągną klientów do witryny. Warto tutaj jednocześnie zaznaczyć, że przed podjęciem takich działań należy sprawdzić między innymi jaka wyszukiwarka internetowa jest popularna w danym kraju, może się bowiem okazać, że pozycjonowanie pod Google nie ma sensu, bo mieszkańcy danego kraju w większości korzystają np. z Yahoo. Podobnie będzie w przypadku chęci zastosowania kampanii AdWords ma ona sens jedynie wówczas gdy klienci z danego kraju do wyszukiwania interesujących ich produktów używają Google. Innym sposobem prowadzenie sprzedaży za granicą, jest wystawianie produktów firmy za pośrednictwem lokalnych, działających na terenie danego kraju serwisów aukcyjnych, których językiem jest rodzimy język danego kraju.
Odprowadzanie podatku VAT
Jeśli firma prowadzić sprzedaż dla klientów indywidualnych z innego kraju powinna zorientować się również co do limitów sprzedaży online. Jeśli sklep przekroczy sprzedaż dla osób indywidualnych na poziomie określonym przez ustawodawstwo danego kraju, wówczas musi on odprowadzić w tym kraju podatek. Na temat przepisów, z których ten obowiązek wynika można przeczytać na stronie – http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/uslugi-podatkowe/. Rozliczenie z tytuły podatki od towarów i usług powinno mieć miejsce w kraju, w którym mieszkają nabywcy. Zasada ta obowiązuje jedynie w przypadku sprzedaży dla osób indywidualnych, bowiem w przypadku sprzedaży odbywające się między firmami na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zasada o wyłączeniu z płatności VAT.