Różnice między usługami hostingowymi

Bez względu na to, czy posiadasz bloga, sklep, a może inną stronę internetową, potrzebujesz hosting. W tej kwestii występują 4 rodzaje usług: hosting współdzielony, serwery VPS, serwery dedykowane i cloud serwery. W natłoku tych wszystkich informacji możesz się troszkę pogubić, więc poniżej w prosty sposób przedstawiamy, czym się każda z nich charakteryzuje.

Hosting współdzielony

Jest to najpopularniejsza opcja, ponieważ wszystkie najważniejsze prace (takie jak choćby nawet ustawienia serwera) wykonuje firma, od której wykupujemy usługę. Dzięki temu, jako usługobiorcy, nie musimy posiadać żadnej wiedzy informatycznej. Wystarczy, że zamówimy hosting, wykupimy domenę i już mamy swoją własną stronę internetową. Oczywiście, współdzielenie jednego środowiska z innymi użytkownikami niesie za sobą pewne ograniczenia jeśli chodzi o konfigurację serwera.

Serwery VPS

Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Na serwerze instalowana jest warstwa wirtualizująca, a dzięki niej każdy użytkownik dostaje swoją wirtualną maszynę, na której może istnieć kilka wirtualnych serwerów. Takie serwery dają nam dowolną możliwość konfiguracji i zarządzania. Oprócz tego dostajemy dostęp do konsoli SSH, która pozwala nam na pełnienie pełnej kontroli i konfiguracji.

Serwer dedykowany

Jeśli chodzi o ten rodzaj, to występują dwie możliwości. Możemy wynająć całą maszynę od usługodawcy, albo wstawić nasz sprzęt do jego serwerowni. To drugie rozwiązanie jest niewygodne, ponieważ musimy zainwestować spore pieniądze w kupno serwera, a dodatkowo trzeba opłacać dzierżawę serwerowni. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykupienie serwera dedykowanego, dzięki któremu mamy możliwość jego konfiguracji na własne potrzeby.

Cloud serwer

Ostatnia usługa hostingowa łączy w sobie koszty utrzymania na poziomie serwerów VPS z możliwością konfiguracji serwerów dedykowanych. Polega to na tym, że nie mamy tutaj problemu, gdy pojawi się jakaś awaria komputera, ponieważ nie dostajemy dla siebie pojednywanego urządzenia, a tylko zasoby klastra serwerów.